Ön mit szól a kormány tabudöntögető tervéhez? Szavazzon!
Gyerekkorunk végeláthatatlanul hosszú nyári vakációi le fognak rövidülni. De kinek jó ez?
Gyerekkorunk végeláthatatlanul hosszú nyári vakációi le fognak rövidülni. De kinek jó ez?
A kormány a korábbi Közoktatás-politikai Tanácshoz hasonló testületet hoz létre, amelyben minden érdekelt szereplő megjelenik – mondta a Magyar Idők pénteki számában megjelent interjújában az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatási államtitkára. Palkovics László beszélt arról is, hogy a Klik utódjánál nagyjából száz ember dolgozik majd, illetve 2019-től várható változás az iskolai szünetekkel kapcsolatban.
Csaknem kilencvenhét százalékkal csökkent a Klik adóssága a február közepi állapothoz képest, az akkori 17 milliárd helyett jelenleg 620 millió forint a lejárt tartozásállomány.
Palkovics László államtitkár szerint az iskolák feladata megoldani, hogy miként fog egy diák felkészülni olyan érettségi tárgyból, amit nem tanítanak a szakgimnáziumában a kerettanterv megváltoztatása miatt. A megoldás az lehet szerinte, ha két iskolába jár majd a diák.
Az ELTE jövő év január elsejével átveszi a szombathelyi egyetemet, a mérnökképzésre és a pedagógusképzésre fognak ráfeküdni.
30 perc alatt leadott tananyag alsóban, könyv helyett tablet, rövidebb nyári szünet, és igen, teljes államosítás – vázolta fel a kormány terveit egy interjúban az oktatási államtitkár.
Az MTA-n a természettudományok oktatásáról rendezett konferencián nagy sikert aratott az oktatás problémáit felsoroló előadás.
Palkovics László oktatási államtitkár azt mondta, a július 1-től felálló tankerületi központok másmilyenek lesznek, mint az eddigi tankerületek.
Palkovics László államtitkár szerint nincs szükség a 45 perce órákra ebben a korban.
Budaörs után egy másik település intett be a kormánynak; a Csömörön tartott közvélemény-kutatás eredményei azt mutatják, hogy az emberek nem kérnek az iskolák totális államosításából. A település polgármestere azt mondja, ők sem fogják aláírni az állami működtetést szentesítő szerződést.
Több polgármester szerint nem szólt előre a kormány, hogy az iskolák államosítása nem lesz ingyen, de ez azért sejthető volt. Jön a szolidaritási hozzájárulás, amelyről Gémesi Györgynek a szocializmus jut eszébe.
Beigazolódni látszik az önkormányzatok gyanúja; a kormány több mint 27 milliárdot vonna el a településektől közvetlen támogatás-csökkentéseken keresztül, hogy fedezni tudják az iskolák totális államosításának költségeit. Palkovicsék korábban állították, az önkormányzatoknak nem kell majd fizetniük az állami működtetésbe vett iskolák után.
Palkovics László közoktatási államtitkár pénteken elismerte, az még kérdés, mennyire jó ötlet csökkenteni a szakgimnazisták természettudományos tantárgyainak számát. Azt is elmondta, hogy az államosítás után az önkormányzatoknak már nem kell hozzájárulást fizetni az iskolák működtetéséhez. És arról is beszélt, mennyi pénzt vontak le a sztrájkoló tanároktól.
A Tanítanék Mozgalom szerint az oktatásban tapasztalható problémák egy hibás rendszer termékei, "a hibás terméket pedig be kell zúzni, és újat készíteni" – írják nyílt levelükben arra utalva, hogy a kormány az iskolák fenntartása után a működtetést is állami kézbe helyezné. A Palkovicséknak címzett levélben megerősítették, hogy június 11-én újabb demonstrációt tartanak a Várkert bazár előtt.
Retteghetnek azok az iskolák, ahol eddig befizették a gázszámlát, volt elég WC-papír és kréta, mert már elkészült az a törvényjavaslat, amely a fenntartás után – ebben "bizonyított" a Klik – a üzemeltetést is állami kézbe helyezné. Az önkormányzatok állítják, olcsóbb és hatékonyabb, ha nem az állam, hanem a települések üzemeltetik az iskolákat.
Az OFI megszűnése után egy vidéki főiskolához kerülnek a tankönyvfejlesztések, egy másik vidéki főiskola pedig Matolcsy-pénzekből indíthat közgazdászképzést. Lesz jogszabályban létrehozott közoktatási egyeztető testület, de ebbe a Tanítanék mozgalmat nem hívják meg.
A kormány brutális beavatkozásától tart a közoktatásban a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete.
Összesen 240 pakisztáni diák érkezik a két ország közötti megállapodás értelmében, közülük nyolcvanan szeptemberben kezdik meg itteni tanulmányaikat.
Az oktatási államtitkár szerint azt javasolják a kormánynak, hogy a Klik helyett hozzanak létre ötvenhét köznevelési központot. Így az iskolák nem lennének távol attól a helytől, ahol a döntések születnek – indokolta az elképzelést Palkovics László az ATV Start című műsorában csütörtök reggel.
Nagyon súlyos képet fest a szakközépiskolák – új nevükön szakgimnáziumok – kerettantervének átalakítási terve: a hvg.hu-nak nyilatkozók 14 évesen eldöntött sorsokról, romló felvételi és munkaerőpiaci esélyekről, bajba kerülő iskolákról beszéltek.